,,Educația este arta încurajării și a dragostei pentru învățătură“

Despre Școala Romanescu
Învățământ
Elevi
Concursuri școlare
Orar

Despre Școala Romanescu

Istoric

Conducerea

Documente de interes public

Rapoarte inspecții/CEAC

Istoric

Înființată la 1 septembrie 1970, Școala Generală cu Clasele I-VIII Nr. 29, și-a deschis porțile la data de 15 septembrie 1970, cu un număr de 22 de clase și cu un efectiv de 705 elevi. Începând cu anul 2001, Școala Nr. 29 a luat numele lui Nicolae Romanescu, personalitate de prestigiu a județului nostru, care a trăit între anii 1853 și 1931. Orientarea spre acest nume a fost determinată de faptul că Nicolae Romanescu, consilier comunal al orașului Craiova, apoi deputat și senator, și-a adus o importantă contribuție la reorganizarea școlilor primare. Pe lângă grija sa pentru rețeaua de învătământ, Nicolae Romanescu a contribuit la modernizarea orașului prin lucrări edilitar-gospodărești, cum ar fi: aducerea apei potabile, iluminatul public, pavarea străzilor și amenajarea pieții centrale. La inițiativa sa, se realizează între anii 1901-1902 Parcul Romanescu, proiectat de peisagistul francez E.Redont. Acest parc a fost inaugurat în 1903, iar proiectul primește Medalia de Aur la Expoziția Universala de la Paris din 1900. În 1975 a fost înființată Școala Generala cu Clasele I-VIII Nr. 31 (devenita ulterior "Th. Aman") prin preluarea unei părți a elevilor și profesorilor de la Scoala Generala cu Clasele I-VIII Nr. 29. Începând cu 1 septembrie 2010, prin comasare, cele două școli se reunesc ca Școala Generală cu Clasele I-VIII Nr. 29 "Nicolae Romanescu". Ca urmare a restructurării rețelei școlare denumirea actuală este Școala Gimnazială "Nicolae Romanescu".

LINK-URI UTILE:

OLD site

Str. Caracal Nr. 81 Craiova 200542 Dolj Romania
Puteți contacta secretariatul de luni până vineri, între orele 08-16:00, la numărul +40251310112
contact@scoalaromanescu.ro
scoala29craiova@yahoo.com